Przyczyny zespołu jelita drażliwego

Nie tylko zabiegi operacyjne jamy brzusznej, ale też stresujące życie, pośpiech podczas jedzenia, nieodpowiednia dieta i dużo antybiotyków lub leków przeciwbólowych, mogą być przyczynami zespołu jelita drażliwego.

Wprawdzie zaobserwowano ścisły związek tej dolegliwości z nadwrażliwością trzewną, polegającą na zwiększonej wrażliwości receptorów czuciowych, które znajdują się w jelitach, ale pełne przyczyny choroby nadal nie są dostatecznie opisane. Wciąż nie wiemy dlaczego u niektórych osób dochodzi do nagłego skurczu mięśni gładkich jelit, albo do napięcia ich ścian, podczas gdy u innych osób – prowadzących taki sam styl życia – takie przypadki się nie zdarzają.

Naukowcy stwierdzili, że przyczyną dolegliwości mogą być emocje. Objawy nasilają się bowiem w czasie silnego stresu, związanego z pracą, publicznym występem czy nawet spotkaniem towarzyskim. Co ciekawe, u wielu pacjentów objawy są częstsze i bardziej intensywne także na skutek pozytywnych emocji, związanych bezsprzecznie z przyjemnościami. Generalna zasada jest prosta – im większe emocje, niezależnie od tego jakiego są rodzaju, tym bardziej intensywne dolegliwości.

Najnowsze badania wykazały, że wśród osób z IBS [angielski skrót od zespołu jelita drażliwego - przyp. red. ] jest 30 prac. takich, które w wieku 5-17 lat chorowały na nawracające bóle brzucha. Czasem jednak bywa i tak, że choć były zdrowe w dzieciństwie, to po przebyciu ostrej infekcji bakteryjnej jelita, mogły pojawić się pierwsze objawy omawianego zespołu – mówi mgr farmacji Rafał Jabłoński.

Według niektórych badaczy za nadwrażliwość jelit odpowiadają również zatrucia pokarmowe, zwłaszcza przebyte w stresującym okresie życia. Inni twierdzą zaś, że spory odsetek zachorowań ma miejsce u osób, które nadużywały antybiotyków, leków hormonalnych, a nawet przeczyszczających. Badane są także rodzinne – dziedziczne – skłonności do tej choroby.

Niebezpieczne są także szybko jedzone i przede wszystkim źle skomponowane posiłki, zwłaszcza jeśli są ubogie w błonnik, a pełne konserwantów. W grupie ryzyka są także osoby dotknięte aerofagią, jak nazywane jest nadmierne połykanie powietrza podczas jedzenia lub picia. Warto więc ograniczyć napoje gazowane, przestać żuć gumę i rzucić palenie, które jest przyczyną także wielu innych chorób i może też powodować zawał serca.

Przyczyny zespołu jelita drażliwego
4.8 (96.19%) 63 głosów

1 komentarz

  • Izabelka:

    Data: Maj 27, 2018 Czas: 18:57

    Faktycznie im więcej mam stresu w życiu tym bardziej nasilają się dolegliwości IBS. A ostatnio mam wyjątkowo ciężki czas w pracy, żyję w biegu i jeszcze przez 3-4 miesiące się to nie zmieni, dlatego też zaczęłam się wspomagać debutirem z maślanem sodu. I muszę przyznać, że działa naprawdę ok, bo po 3 miesiącach stosowania złagodził bóle brzucha i biegunki. Jak dla mnie to jest mega ważne, bo lepiej funkcjonuję na co dzień i mam więcej pewności siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.