Zespół jelita drażliwego – łagodzenie objawów

Zwiększona aktywność fizyczna oraz ograniczenie stresujących sytuacji, albo po prostu nie przejmowanie się problemami – to najprostsze metody na złagodzenie objawów zespołu jelita drażliwego.

Do tej pory nie wynaleziono leku, który całkowicie poradziłby sobie z tą chorobą. Dlatego skupić należy się przede wszystkim na łagodzeniu objawów nadwrażliwości jelit. Najlepiej zacząć od zmiany trybu życia, a zwłaszcza nawyków, prowadzących do komplikacji zdrowotnych. Czasami nawet poznanie przyczyn sprawia już, że następuje widoczna poprawa, bo po prostu wiemy czego się spodziewać.

Najważniejsze jest zwiększenie aktywności fizycznej, co pomoże w walce nie tylko z tą dolegliwością, ale sprawi, że cały układ pokarmowy będzie funkcjonował znacznie bardziej wydajnie, albo po prostu optymalnie. Nie trzeba zaczynać od wielkich wyczynów, dalekiego biegania czy godzin spędzonych na siłowni. Na początek można postawić na spacery oraz jazdę na rowerze, co poprawi kondycję i wzmocni system nerwowy.

Druga sprawa to walka ze stresem, który czasem jest główną przyczyną zespołu jelita drażliwego i wzmaga występowanie objawów. Czasami właśnie przeświadczenie, że biegunka dopadnie nas przed jakimś ważnym wydarzeniem, jest bezpośrednim powodem jej pojawienia się. Jak więc radzić sobie ze stresem? Każdy ma na to indywidualne sposoby, ale z reguły pomagają klasyczne relaksacyjne zachowania: gorąca kąpiel, albo prysznic, kilka taktów ulubionej muzyki, ćwiczenia fizyczne czy po prostu dobry film. Niektórzy potrzebują jednak pomocy psychologa, ale nie zawsze jest ona niezbędna.

Objawy zespołu jelita drażliwego łagodzi również odpowiednio skomponowana dieta. Kluczem do zrozumienia mechanizmów sterujących zaparciami lub biegunkami, jest zrozumienie jak działa błonnik. Jest on bowiem regulatorem wypróżnień, odpowiadającym za wywołanie wydalania. W przypadku zaparć właściwe będzie więc spożywanie go w jak największej ilości i maksymalne ograniczenie w przypadku biegunek. Sprawdź jaką dietę zastosować przy zespole jelita drażliwego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.