Zespół jelita drażliwego w ciąży

Zespół jelita drażliwego to dolegliwość, która dotyka tysiące osób. Szczególnie przykra może być ona dla kobiet w ciąży. Co warto wiedzieć na temat zespołu jelita drażliwego? Czy jest to groźne schorzenie?

Czym jest zespół jelita drażliwego w ciąży

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba układu pokarmowego, utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Charakteryzuje się ona bólami brzucha, problemami z rytmem wypróżnień, zgagą, nudnościami i wymiotami, a niekiedy także bólem głowy. Wynika on z wysokiej wrażliwości jelit na spożywane posiłki.

Przyczyny powstania zespołu jelita drażliwego

Wśród głównych przyczyn zespołu jelita drażliwego można wymienić nadwrażliwość trzewną (przejawiającą się wzrostem odczuwania bólów związanych z układem pokarmowym), przebytą w infekcją układu pokarmowego lub też dużą ilość komórek tucznych zlokalizowanych w jelicie grubym. Oprócz tego zespół jelita drażliwego jest równie często związany z zaburzeniami perystaltyki jelit, wynikającymi z nieprawidłowej pracy układu nerwowego oraz hormonalnego.

Jak wygląda zespół jelita drażliwego w ciąży?

Da zespołu jelita drażliwego w ciąży charakterystyczne są biegunki, zaparcia oraz częste oddawanie moczu. Pojawiają się przez to skurcze brzucha, która grożą poważnymi powikłaniami w zakresie przebiegu ciąży, w tym nawet przedwczesnym porodem, co we wczesnym etapie ciąży może się skończyć poronieniem.

Które kobiety dotyka zespół jelita drażliwego w ciąży?

Zespół jelita drażliwego w ciąży dotyka zdecydowanie częściej kobiety w przedziale wiekowym od 30 do 40 lat. Jest to więc dolegliwość, która wynika z czasu zajścia w ciążę. Kobiety, które decydują się na dziecko wcześniej, często nie są dotknięte tego typu problemami. Ich organizm jest wówczas na tyle silny, że radzi sobie z obecnością dziecka.

Zespół jelita drażliwego a ciąża - jak postępować?

W przypadku wystąpienia objawów jelita wrażliwego w ciąży, należy zmienić dietę. Przede wszystkim trzeba stosować zasadę od 4 do 5 posiłków dziennie, spożywanych o regularnej porze. Wiele kobiet nie zwraca na to uwagi. Jest to niestety bardzo często popełniany błąd. Różnego rodzaju zachcianki w ciąży zaburzają prawidłowe funkcjonowanie jelit. Bardzo istotne jest to, by w diecie przy problemach z jelitami były stosowane produkty wysokobłonnikowe. W ten sposób pobudza się układ pokarmowy do właściwej pracy. Dużą ilość błonnika posiadają przede wszystkim takie produkty, jak kasza, otręby, musli, owoce, warzywa, mleko i przetwory mleczne oraz ryby.

Trzeba też spożywać dużą ilość wody (minimum to 2 litry dziennie) oraz unikać ostrych przypraw, a także produktów tłustych i wzdymających. Jeśli chodzi o dietę, warto skonsultować się z lekarzem. Układanie jej według własnego uznania może spowodować, że nie będzie ona skuteczna, co nie pomoże matce i jej nienarodzonemu jeszcze dziecku. Jeśli chodzi o zespół jelita drażliwego ciąża może być bowiem w jego przypadku zagrożona.

W cięższych przypadkach zespołu jelita wrażliwego konieczne jest zastosowanie środków leczenia farmakologicznego. Hamują one skurcze jelit. Oprócz tego, w leczeniu zespołu jelita drażliwego wykorzystuje się herbatki ziołowe i aktywność fizyczną. Nie jest ona zabroniona wśród kobiet w ciąży. Nie należy się jednak zbytnio forsować. Wystarczające będą około półgodzinne spacery.

2 komentarzy

  • miła i stanowcza:

    Data: Styczeń 17, 2018 Czas: 15:25

    kobiety w ciąży, zresztą nie tylko w ciąży, popełniają ten sam błąd: piją za mało wody! Tyle się o tym mówi, wszędzie trąbią, a dalej jest to samo i zespół jelita drażliwego w ciąży może się spokojnie rozwijać. A tymczasem nie da się pić za dużo, bo organizm spokojnie sobie nadwyżkę wody wydali.

  • Mirka:

    Data: Styczeń 18, 2018 Czas: 06:27

    Najważniejsze są regularne posiłki, Jak już ktoś napisał – nie dużo od razu, ale małe i często. Piszą, że 4-5 dziennie, ale można nawet jeść 9-10 posiłków i to jest znacznie lepsze jak jest zespół jelita drażliwego w ciąży. Zasada jest taka, że im częściej się je, tym mniejsza porcja powinna być.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.