Zespół nadwrażliwego jelita – objawy

Przy zespole nadwrażliwego jelita mogą nas spotkać praktycznie wszystkie dolegliwości gastryczne. Na szczęście z reguły nie kończy się to spadkiem masy ciała lub innymi niepożądanymi następstwami.

Najbardziej charakterystyczna jest biegunka. Nie jest to jednak klasyczne rozwolnienie, które powoduje szybkie odwodnienie, choć i w tym przypadku należy regularnie uzupełniać płyny. Stolce przy zespole nadwrażliwego jelita są bardzo cienkie lub wydalane w bobkach. Biegunce i parciu na stolec mogą też towarzyszyć zaparcia. W tym przypadku dochodzić więc może do oddawanych kilka razy dziennie stolców, które składają się także z dużej ilości śluzu lub trudnej do zidentyfikowania papki. Zdarza się nawet, że część wypróżnień składa się wyłącznie ze śluzu.
Na szczęście choroba nie kończy się ubytkami masy ciała, ani nawet zaburzeniami apetytu. Dzięki temu stan ogólny chorego nie pogarsza się tak krytycznie, jak ma to miejsce przy klasycznych biegunkach, wywołanych bakterią lub zatruciem pokarmowym.

Wpływ na objawy może również mieć sukcesywne drażnienie błony śluzowej jelita grubego, co powoduje jego nadpobudliwość. Jej przyczyną może być nadużywanie środków przeczyszczających, albo niewłaściwa dieta – niekoniecznie oparta o niezdrowe produkty, ale choćby wywołująca alergiczne reakcje.

W najcięższych i długo utrzymujących się zaburzeniach zdarzają się objawy przemęczenia. Bardzo rzadko towarzyszą im również zawroty głowy, spadek koncentracji, niepokój oraz zaburzenia trawienia. W śladowej liczbie przypadków przytrafia się również osłabienie i spadek masy ciała.

Zespół nadwrażliwego jelita – objawy
4.8 (96.89%) 45 głosów

2 komentarzy

  • mirka:

    Data: Maj 28, 2018 Czas: 13:36

    Ja się niedawno przekonałam, że jednak można normalnie żyć z tą chorobą. Trzeba tylko łagodzić jelita maślanem sodu – tak się właśnie u mnie stało, bo odkąd biorę debutir z maślanem sodu, to prawie już nie cierpię

  • daria:

    Data: Maj 30, 2018 Czas: 09:58

    Ciężko się żyje z drażliwym jelitem. Niewiele trzeba, żeby pojawiła się biegunka, ból brzucha czy wzdęcia. Dopiero jak mi lekarz zalecił stosowanie debutiru, który ma w składzie maślan sodu i rzeczywiście bardzo skutecznie łagodzi drażliwe jelito

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.