Domowe sposoby na biegunkę
Jak walczyć z biegunką, jeśli nie mamy zaufania do farmakologicznych środków z reklamy? Są na to naturalne sposoby, które można wypróbować. Nie należy jednak upierać się i wzbraniać przed wizytą u lekarza, zwłaszcza jeśli biegunka po kilku dniach nie ustępuje.
Sama biegunka jest wystarczająco wyczerpująca. Niestety wraz z nią najczęściej występują też inne objawy – ból brzucha, gorączka, a czasem nawet jeszcze drgawki. Nic dziwnego, że każdy chce jak najszybciej ograniczyć dolegliwości. W dzisiejszych czasach jesteśmy zalewani reklamami „jedynych skutecznych” środków na biegunkę. Część z nich działa doskonale, inne mniej, ale są sposoby, dzięki którym we własnym zakresie możemy walczyć z dolegliwościami.
Najprostszy i często stosowany sposób to ograniczenie jedzenia, albo wręcz całkowita głodówka, polegająca na przyjmowaniu wyłącznie płynów. To najczęściej woda mineralna – koniecznie niegazowana. Ale wspomóc można się również preparatami ziołowymi. Wiele z nich zawiera garbniki, czyli substancje, które działają na rośliny i chronią je przed atakami bakterii. Pomagają na niektóre przyczyny biegunki, bo mają działanie bakteriobójcze oraz bakteriostatyczne. Popularne są również napary i tabletki z kory dębu, a dla dzieci napar z liści jeżyny, który jest przesycony witaminą C i ma działanie przeciwzapalne.
Dieta na biegunkę
Najważniejsza jest jednak odpowiednia dieta na biegunkę. Postawić należy na ryż, przeciery z jabłek (bez skórki i pestek), marchew, budyń i kisiel. Istotnie pomóc może także… nabiał. Odtłuszczone produkty w postaci twarogów, serów czy mleka działają zaparciowo, bo białko jest długo trawione przez organizm. Probiotyki zawarte w nabiale zatrzymują lub ograniczają rozwolnienie. W tym celu można też wprowadzić do diety kakao oraz gorzką czekoladę.
Do picia – oprócz niegazowanej wody mineralnej lub przegotowanej – polecić można również napar z siemienia lnianego. Powinien być on bardzo gęsty. Ziarna należy więc zalewać wrzątkiem, ale niezbyt obficie, by płyn miał niemal stałą konsystencję. Napary można też wykonać z kolendry lub pierwiosnka. Nie należy ich jednak słodzić i trzeba pamiętać, że pije się je już po schłodzeniu. W niektórych źródłach można znaleźć informacje, że pomocna może być też kuracja owocami: jagodami i suszonymi śliwkami. Nie polecamy jednak tej metody, bo większość przetworzonych soków czy jogurtów z tych owoców ma działanie zupełnie odwrotne i wzmaga objawy biegunki.
13 komentarzy
Ewa:
U mnie działa owsianka. Podawana w małych porcjach co ok. 30 minut. Potem wprowadzam jogurty, ale to już jak jestem pewna, że wszystko gra. Lekka dieta przez 1-2 dni i wszystko gra.
Gosia:
Z domowych sposóbów to polecam marchwiankę i jagody. Tylko domowe sposóby to za malo bo przecież trzeba sie jeszzce nawadniać. Dlatego stosuje orsalit nutris. Poza tym jeszcze szczególnie przy zatruciach polecam węgiel leczniczy. U mnie zawsze działa
grażynka:
Na mnie zawsze skutkuje coś ze skrobią np zjedzenie łyżki proszku z kisielu albo budyniu. Ale jak się ciezej zatruje to pomaga juz tylko wegiel.
karolina Wróbel:
Ja jako domowy sposób polecam colę z aspiryną należy najpierw wlać pół szklanki coli następnie włożyć rozpuszczalną aspirynę. Ten sposób jest bardzo dobry, ponieważ po 15-20-minutach powracasz do siebie.
karto felek:
popieram Grazynke
skutecznym sposobem na biegunke zawsze byla skrobia ziemniaczana. Moja Mama stosowala lyzke proszku I popic wodo. Ja rozpuszczam lyzke albo dwie skrobii ziemniaczanej w odrobinie ostudzonej. przegotowanej.
Skrobie ziemniaczana produkuje sama z soku ziemniaczanego, ktory pozostaje mi przy produkcji plackow ziemniaczanych.
kasia:
Polecam duza lyzke kawy zbozowej sypkiej popitej przegptowana woda. To jeszcze sposób mojej babci. Zawsze mi pomaga
andula:
Niestety dość często miewam biegunki i nie bardzo mi pomagają domowe sposoby, dlatego poszłam do lekarza, który przepisał mi loperamid. I rzeczywiście teraz jest lepiej i objawy nie są tak ostre. Nie wiem, czy to jelito drażliwe, czy stresy, ale te częste biegunki są strasznie uciążliwe.
teosia:
Na samym początku to tak naprawdę podaję tylko picie i probiotyk acidolac, żeby odbudowywać szybko florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym, a potem ew. marchwiankę podaję
Cecylia:
U mnie pomaga sok Rabenhorst z Jagód. Z tego względu, że często miewam biegunki, piję go regualrnie i ich ilość znacznie się zmniejszyła. jest naturalny i ekologiczny, więc nie boję się, że mogę przesadzić. Poza tym jest przepyszny!
liza:
Dieta jak najbardziej lekkostrawna, do tego herbatka z suszonych jagód i acidolac na przywrócenie równowagi florze bakteryjnej, która przy biegunce jest mocno zaburzona i może to prowadzić do spadku odporności
agaton:
Domowe sposoby w moim przypadku raczej nie zadziałają, bo cierpię na częste biegunki z powodu drażliwego jelita. Za to bardzo dobrze się sprawdza debutir z maślanem sodu, który łagodzi jelita i przez to biegunki już nie są tak częste i dokuczliwe
kol:
moje domowe nie wystarczyły żeby pozbyć się biegunek. na szczęście koleżanka poleciła mi Debutir i jak zaczęłam go stosować to nagle moje jelita wreszcie zaczęły działać tak jak należy.
sezamo:
Smecta, za każdym razem. Po prostu pomaga, a skoro widać efekty, to nie mam zamiaru kombinować z innymi metodami. A domowe metody? Chyba to średni pomył. Przecież konsekwencje przedłużającej się biegunki mogą być masakryczne!