Leczenie tasiemca

Wyjaśnijmy najpierw czym jest tasiemczyca. Jest to choroba inwazyjna przewodu pokarmowego, którą wywołuje tasiemiec nieuzbrojony – karłowaty, bąblowcowy lub bruzdogłowiec szeroki.
Tasiemcem nieuzbrojonym człowiek zaraża się poprzez jedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa wołowego, które wcześniej zostało zarażone wągrami, z których właśnie rozwija się tasiemiec.

Objawy tasiemczycy

Tasiemczyca może objawiać się w różny sposób, uzależnione jest to przede wszystkim od przyczyny zarażenia się tą chorobą. Jednak najczęściej tasiemczyca objawia się bólem brzucha, biegunką, zaparciami, nudnościami lub brakiem apetytu. Rzadziej jako objawy tej choroby występują niedrożności przewodu pokarmowego, niedokrwistość, ucisk w gardle lub zmiany skórne.

Jak rozpoznać, że chorujemy na tasiemczycę?

Rozpoznanie tasiemczycy z wyżej podanych objawów klinicznych jest bardzo trudne, z tego względu, że są one mało charakterystyczne. Aby potwierdzić, że chorujemy na tasiemczycę, musimy wykonać badanie kału pod kątem obecności tasiemca i jego jaj. Niekiedy tasiemczyca występuje razem z innymi chorobami układu pokarmowego np. chorobą wrzodową, zapaleniem trzustki, giardiozą czy też innymi robaczycami.

Zarażenie tasiemcem jest najczęściej bezobjawowe, a co za tym idzie – trudne do zdiagnozowania. U każdego z nas ta choroba może objawiać się w inny sposób np. u dzieci objawia się ogólnym rozdrażnieniem. Jednakże najprościej możemy zaobserwować tą chorobę poprzez obserwację stolca. W większości przypadków można zauważyć w nim małe odcinki tasiemca. Jak wykazują statystyki, tylko u 2% pacjentów, którzy chorują na tasiemczycę nie zaobserwowano takich objawów. Jednakże nie można wykluczyć, że jest to w 100% tasiemiec. W podobny sposób objawia się wiele innych chorób pasożytniczych.

Jak leczyć tasiemca i tasiemczycę?

Leczenie tasiemca polega na podawaniu leków, które odpowiedzialne są za zwalczenie zakażenia. Leczenie tasiemczycy jest skuteczne, ale pod warunkiem, gdy doprowadzi się je do końca. Gdy w przewodzie pokarmowym zostanie główka pasożyta, spowoduje to jego odrośnięcie.

Do leczenia tasiemczycy używa się różnych preparatów, ale dopiero w momencie, gdy pacjent jest do tego odpowiednio przygotowany. Dzień przed rozpoczęciem leczenia pacjent powinien jedynie pić i nic nie jeść. Jeśli pacjent cierpi na zaparcia, to dzień wcześniej powinien przyjąć środek przeczyszczający.

Reasumując, tasiemczyca to choroba, którą wywołują inwazje tasiemców, które do ludzkiego organizmu przedostają się poprzez spożycie surowego mięsa wołowego lub wieprzowego. Większość przypadków tej choroby jest bezobjawowa lub bardzo trudno przypisać objawy do tej właśnie choroby. Jej rozpoznanie polega na badaniu kału na obecność jaj lub członów tasiemca. Najczęściej do leczenia tasiemca i tasiemczycy stosuje się prazykwantel.

 

 

Leczenie tasiemca
4.8 (95.65%) 23 głosów

2 komentarzy

  • membrana:

    Data: Kwiecień 12, 2016 Czas: 19:29

    Tasiemca trzeba wygłodzić, po prostu zagłodzić. Trzeba postawić na głodówkę, a przede wszystkim unikać cukrów. Dzięki temu szybko sam zdechnie i będzie można go wydalić. Bo długo bez pokarmu nie wytrzyma. Oczywiście trzeba to robić pod kontrolą lekarza i z lekami wspomagającymi.

  • śmieszek:

    Data: Kwiecień 15, 2016 Czas: 19:07

    Jest całkiem odwrotnie. Jak chcesz się pozbyć tasiemca to przede wszystkim trzeba zastosować leki i pójść do lekarza, a nie zrobić sobie głodówkę i liczyć na to, że tasiemiec zniknie, zdechnie. Samo nic się nie dzieje, to tylko ludzie powtarzają takie historyjki, żeby udawać, że niby się na wszystkim znają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.