Wzdęcia u dzieci i niemowląt

Wzdęcia Autor: redakcja Komentarzy: 5

Nie ma się co oszukiwać. Za wzdęcia dzieci, zwłaszcza noworodków, najczęściej odpowiada mama, która stosuje nieodpowiednią dietę lub zły sposób karmienia. Najczęściej wzdęcia dokuczają dzieciom karmionym piersią. Ten naturalny pokarm nie jest bowiem wytwarzany w całkowitym oderwaniu od tego, co je mama dziecka. Część składników przenika do mleka matki i często są to składniki całkowicie niepożądane. Możemy zaliczyć do nich ciężkostrawne węglowodany, cukry, napoje gazowane oraz produkty wzdymające, jak np. kapusta, brukselki czy kalafior.

Zdarza się również, że matki nieprawidłowo przystawiają dziecko do piersi, co prowadzi do połykania przez nie większej ilości powietrza. To wspomaga wytwarzanie gazów jelitowych, których jest tak dużo, że pojawia się wzdęcie lub kolka. Należy unikać również sytuacji, w których niemowlak będzie bardzo głodny. Łapczywe jedzenie powoduje bowiem podobny efekt połykania powietrza. Lepiej więc starać się wprowadzić regularne i jak najczęstsze pory posiłków. Czasami dziecko wypluwa pokarm, albo nawet się nim krztusi. Jeśli sytuacja się powtarza, należy sprawdzić czy strumień mleka nie jest zbyt intensywny.

Wzdęcia występują również u noworodków, zwłaszcza wcześniaków, także z powodu powolnego kształtowania się systemu trawiennego, który nie jest jeszcze rozwinięty w pierwszych miesiącach życia. Znikają one jednak same.

Uczulenie niemowląt na pokarm

Zdarza się, że niemowlaki mają uczulenie na niektóre pokarmy. Coraz częstszy jest m.in. brak tolerancji na laktozę, który również jest przyczyną wzdęć. Aby je ograniczyć, należy jak najszybciej zrezygnować z produktów mlecznych, które zawierają sporo tego składnika. Mleka, serów i jogurtów należy sobie odmówić, przynajmniej w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Ale z wzdęciami borykają się także starsze dzieci, nie są one bowiem domeną wyłącznie niemowlaków. Uczulenie może bowiem dotyczyć także mleka modyfikowanego. Wtedy każde przyjęcie tego sztucznego pokarmu także będzie powodowało wzdęcia. Występują one jednak z reguły w pierwszych 3-4 miesiącach życia dziecka.

Objawy wzdęć u noworodków

Jak rozpoznać wzdęcia? Najczęściej po twardym i bardziej niż zazwyczaj wypukłym brzuszku dziecka. Alarmującym sygnałem może być też płacz dziecka po posiłkach, albo niechętne podchodzenie do nich, niezależnie od długości przerwy od ostatniego karmienia. Przy wzdęciach dzieci podkurczają też nóżki, prężą całe ciało i są drażliwe. Należy też zwrócić uwagę na częstsze ulewanie i odbijanie tuż po karmieniu i wydalanie nieprzyjemnie pachnących gazów.

W takich przypadkach zaleca się masowanie brzucha dłonią, poprzez wykonywanie okrężnych ruchów zgodnych z ruchem wskazówek zegara z delikatnym naciskiem. Można też robić ciepłe okłady na brzuch, kładąc np. podgrzane woreczki z pestkami wiśni. Ciepło wpływa bowiem na rozluźnienie mięśni, dlatego czasami pomocna może się okazać po prostu kąpiel. Niebagatelne znaczenie ma również trzymanie dziecka po jedzeniu pionowo aż do odbicia.

Przy utrzymujących się i regularnych wzdęciach należy skontaktować się z lekarzem. Może on przepisać leki rozluźniające, zawierające simetikon, który wpływa na usuwanie nadmiaru gazów oraz pękanie pęcherzyków powietrza w jelitach.

5 komentarzy

 • Dorota:

  Data: Styczeń 9, 2014 Czas: 23:18

  Naszemu dzieciątku, na wzdęcia najbardziej pomagały ciepłe okłady z pieluszki oraz jak już naprawdę było hardkorowo – to takie małe katatory doodbytnicze. Można je stosować doraźnie, tak aby brzuszek dzieciaczka opróżnił się z gazów które go wzdymają. Dodatkowo, fajnym elementem raczej profilaktyki przy wzdęciach u małych dzieci jest wymieniony w artykule masaż wraz z … strumieniem ciepłego powietrza z suszarki do włosów. Maluszki praktycznie „odjężdzają” z uśmiechem na ustach :)

  • Klaudynka ma już 8 miesięcy!:

   Data: Styczeń 31, 2014 Czas: 13:04

   Wow! Fajny pomysł z tą suszarką. Muszę wypróbować, bo nasza Klaudynka uwielbia buczenie różnych sprzętów, więc przyjemne z pożytecznym się może uda połączyć.

  • Majka:

   Data: Luty 16, 2017 Czas: 18:09

   U nas na gazy i reflux pomogly dziecku 4 rzeczy.

   Zmiana butelki na Playtex. Przy gazach niewskazane sa szklane czy zwykle plastykowe gdyz dziecko polyka ze srodka powietrze, ktorego jest tam duzo.
   Robienie dziecku jogi trzy razy dziennie, masaz ILove U .Mozna znalezc na you tube przyklady.
   Zmiana formuly na organiczna Holle.
   Wizyta u kregarza i seria nastawien – bardziej uciskow w miejscu blokad, ktore 90% dzieci ma, zwladzcza po vacuum czy długich porodach.

   Dziecko jest szczesliwe.

 • ala:

  Data: Grudzień 1, 2016 Czas: 08:24

  W artykule jest błąd. Eliminacja pokarmów zawierających laktozę nie wpływa na zmniejszenie ilości laktozy w mleku matki!!! Laktoza w mleku kobiecym jest zawsze niezależnie od ilości spożywanego nabiału.

 • Anma:

  Data: Grudzień 21, 2017 Czas: 08:44

  Takie głupoty piszecie i dolujecie jeszcze bardziej te biedne matki. Radzę zaktualizować wiedzę zanim zrzucicie kolejny raz winę na zła dietę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.