Nudności

Czym są nudności

Nudności to dość typowy element złego samopoczucia wywołanego np. chorobą, ciążą lub zjedzeniem czegoś nieświeżego, bądź niejadalnego. Często mylone są z wymiotami. Same w sobie nie są groźne, choć nie należą do najprzyjemniejszych odczuć. W niektórych przypadkach jednak stanowią symptom poważniejszej dolegliwości, więc nie można ich całkowicie lekceważyć.

Nudności najczęściej wiążą się z niestrawnością, wymiotami, biegunką, bólami brzucha. Inne powiązania to mdłości (tzw. zbieranie się na wymioty), wzdęcia, pieczenie w przełyku, zgaga itd. Dość często pojawienie się nudności zapowiada szybkie wycofanie treści żołądka, ale niekoniecznie, czasami taki niemiły stan trwa dość długo i wcale nie kończy się wymiotami. Miejscem „pojawiania się” nudności jest górny odcinek przewodu pokarmowego, a więc głównie gardło i przełyk.

Podobnie jak odczuwanie bólu, pojawienie się nudności świadczy o trwaniu w organizmie jakiegoś niekorzystnego procesu. Może to być coś doraźnego – na przykład ciężko uniknąć takich dolegliwości po długiej podróży samochodem czy statkiem (lekka wersja choroby lokomocyjnej) czy też przejedzeniu się, kontakcie z czymś nieświeżym lub niekoniecznie przyjemnym z wyglądu. Niektórzy skarżą się na taki objaw również podczas stresu lub w chwilach zdenerwowania. Warto wspomnieć także, że nudności, dziwne życzenia co do potraw i poranne wymioty są dość charakterystyczne dla wczesnej ciąży. Na pewno nudności i wymioty pojawią się też po przedawkowaniu alkoholu bądź leków.

Bardziej poważniejsze schorzenia, zwiastowane przez nudności, to mnóstwo chorób układu pokarmowego – nawet nowotwory w bardzo wczesnym etapie dają takie właśnie łagodne objawy, stąd na pewno nie wolno ich lekceważyć, zwłaszcza jeśli się powtarzają. Dość często pojawiają się jako element złego samopoczucia, towarzyszącego różnym infekcjom wirusowym czy bakteryjnym, na przykład grypie. U wielu osób występują przy migrenach czy słabszych bólach głowy, obecne są po urazach głowy, bądź narządów wewnętrznych, przy nerwicach i depresji.

Zapobieganie nudnościom praktycznie nie istnieje, gdyż jedyne, co możemy zrobić, to unikać nieświeżych czy niejadalnych produktów, zachowywać higienę, zdrowo się odżywiać i nie przesadzać z używkami. Gdy już wystąpią, warto ograniczyć przyjmowanie posiłków do czasu złagodzenia objawów, a jeśli nie są tak dotkliwe, postawić na niegazowaną wodę, łagodne pokarmy bez przypraw i dużej ilości cukru czy soli. Jeśli powodem pojawienia się nudności jest choroba lokomocyjna czy też silny stres, dobrze jest zapewnić sobie spokój, odpocząć w optymalnej temperaturze (gorąco nie jest wskazane). Czasami nudności prowadzą do wymiotów, czego nie warto powstrzymywać – to naturalna reakcja organizmu, by pozbyć się niepotrzebnego balastu bądź trucizny (np. po przedawkowaniu leków).

Powtarzające się nudności i towarzyszące im inne objawy, np. bóle brzucha, głowy, niepokój, gorączka, brak łaknienia, należy koniecznie skonsultować z lekarzem. Wiele wcześnie wykrytych chorób łatwiej się leczy, niż te, które zdążyły już się „rozwinąć”.

Nudności przed okresem i w ciąży
5 (100%) 19 głosów

Nudności kojarzone są najczęściej z ciążą, jednak zdarza się, że dotykają one kobiety tuż przed okresem, przy czym zazwyczaj nie stoją za nimi problemy gastryczne. Co zatem warto wiedzieć o kłopotach, jakie sprawiają nudności przed okresem oraz w ciąży?

Czytaj artykuł

Poranne nudności nie muszą być objawem ciąży. Ta dolegliwość może mieć różne podłoże – wynikać z niestrawności, zmian chorobowych w żołądku albo chorób układu trawiennego. Co powoduje uczucie nudności i jak sobie z nim radzić? Kiedy nudności rano powinny zaniepokoić...

Czytaj artykuł

Nudności po posiłku to problem, który dotyczy wielu osób. Ten objaw nie musi sygnalizować choroby. Najczęściej, żeby się go pozbyć, wystarczy zmienić kilka codziennych nawyków. Czym są nudności, co je wywołuje i jak skutecznie z nimi walczyć?

Czytaj artykuł

Pojawiające się nudności najczęściej kojarzone są z problemami ze strony układu pokarmowego. Zjedzenie zbyt tłustego dania, ale także posiłku zbyt obfitego, może się zakończyć nudnościami, którym niejednokrotnie towarzyszą wymioty. Jednak w niektórych schorzeniach ból głowy i nudności są ze sobą...

Czytaj artykuł

Częste nudności mogą mieć bardzo różne podłoże, choć zazwyczaj kojarzone są z problemami gastrycznymi. Jednak w niektórych przypadkach pojawiające się nudności zawroty głowy oraz ogólne uczucie nagłego osłabienia mogą informować m.in. o problemach z sercem.

Czytaj artykuł

Mdłości, czyli nieprzyjemna dolegliwość polegająca na silnym odczuciu potrzeby zwymiotowania, często towarzyszy wszelkiego rodzaju zatruciom i wirusom żołądkowym. Tymczasem wiele osób skarży się na regularnie pojawiające się nudności w nocy lub wieczorem. Co może być ich przyczyną? Wieczorne nudności, z...

Czytaj artykuł

Kobiety często podejrzewają, że przyczyną nudności jest ciąża. Najczęściej przyczyny objawów są jednak zupełnie inne. Zazwyczaj są to: przejedzenie, zła dieta, stres, przemęczenie oraz… kac.

Czytaj artykuł

Nudności to jedne z najczęściej występujących objawów niestrawności lub chorób układu trawiennego. Dlatego warto szybko je rozpoznać, by wiedzieć jak je zneutralizować.  Niestrawność i inne, bardziej poważne schorzenia układu pokarmowego często charakteryzują się podobnymi objawami: występują mdłości, wymioty, zgaga, odbijanie....

Czytaj artykuł

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.