Kolka

Naukowcy wciąż nie potrafią udowodnić co powoduje kolkę. Mnożą się teorie, które na szczęście nie mają wpływu na leczenie jej objawów. Z kolką można sobie poradzić, choć dotyka ona nawet 40% całej naszej populacji.

Dolegliwości kolkowe najprawdopodobniej wynikają z zaburzeń w przewodzie pokarmowym. Przy kolce jelitowej niemowlaków zazwyczaj uznaje się, że płacz dziecka, powodowany jest właśnie bólami brzucha. Z czego one jednak wynikają? Teorii jest kilka. Gastroenterologiczna wskazuje na niedojrzałość bariery jelitowej. Przyczyną mogą więc być zaburzenia motoryki jelit i nieprawidłowe wydzielanie hormonów jelitowych. Jednym z „podejrzanych” jest też refluks żołądkowo-przełykowy.

To jednak tylko teoria, wciąż nie udowodniona klinicznie, więc powstają kolejne. Najnowsze to psychologiczna – opierająca się na podejrzeniu, iż kolkę może wywoływać nadmierny stres lub strach i związane z nimi emocje; alergologiczna – wskazująca na alergie, ale także nietolerancję krowiego mleka lub innych pokarmów; oraz neurologiczna, która opisuje niedojrzałość układu nerwowego.

Przyczyn nie znamy, ale efekty są powszechne. Kolka to jedna z najczęstszych dolegliwości u niemowlaków. W wyniku wielu lat badań stwierdzono, że występuję nawet u 40% populacji, nie jest obca także dorosłym. U niemowlaków objawia się podkurczaniem nóg, naprężaniem całego ciała, a przede wszystkim brzucha. Niektórzy badacze twierdzili, że ma nią to wpływ większa ilość gazów jelitowych, ale już wiadomo, że są one sprawą wtórną – najczęściej efektem płaczu dziecka. Jest on bowiem najczęstszym objawem kolki, która nasila się wieczorami i w nocy, głównie pomiędzy 2 a 16 tygodniem życia, a najsilniejsze objawy są w okolicach szóstego tygodnia. Warto przy tym pamiętać, że nawet najbardziej dokuczliwe kolki nie mają negatywnego wpływu na zahamowanie wzrostu i rozwoju malucha.

Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą?

Pomocna będzie tzw. reguła trzech, opisana przez Wessela. Nazywane są one również kryteriami rzymskimi i wymieniają trzy warunki, które muszą być jednocześnie spełnione, by można było mówić o kolce u niemowlaków, które nie ukończyły jeszcze czwartego miesiąca życia. Najpierw należy jednak wykluczyć inne powody płaczu, np.: zaparcia, zapalenie ucha środkowego, zakażenie układu moczowego. Jeśli żadna z tych chorób i dolegliwości nie występuje, a przy tym zaobserwować można występujące bez konkretnej przyczyny napady płaczu i rozdrażnienia, które trwają minimum trzy godziny na dobę, w dodatku powtarzające się przez minimum trzy dni w tygodniu, a rozwój dziecka nie hamuje – to można być niemal pewnym, że maluch ma kolki.

Jak zwalczać kolkę?

Z reguły ustępuje ona samoistnie, ale żaden rodzic oczywiście nie będzie na to czekał. Znanych jest sporo sposobów, ale żaden nie ma 100-procentowej skuteczności, ze względu na nieznajomość konkretnych przyczyn i mechanizmów wywołujących kolkę. Skuteczne jest często zastąpienie mieszanek mlecznych poprzez żywienie hydrolizatem białek. Często stosowane są też trimebutyna oraz popularne środki uspokajające w postaci neospazminy czy hydroksyzyny. Pamiętaj jednak, że środki te można stosować wyłącznie pod kontrolą lekarza. Zanim się do niego udasz, możesz spróbować domowych sposobów. Pomaga noszenie na rękach, przytulanie, bujanie, a nawet włączanie radia czy telewizora, które mogą emitować niewielki hałas, imitujący biały szum.

Jak rozpoznać kolkę i nie pomylić jej objawów z bardziej poważną chorobą? To ważne, bo napady kolki nie mają żadnego wpływu na zaburzenia rozwoju dziecka, ale inne schorzenia należy leczyć bardziej inwazyjnie.

Czytaj artykuł

Nadal nie wiadomo co kolkę powoduję, ale możemy już określić które metody jej leczenia są najbardziej skuteczne. Poznaj zdanie lekarza medycyny Jacka Mrukowicza oraz komentarz prof. dr hab. med. Józefa Ryżko z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Instytutu „Pomnika–Centrum Zdrowia Dziecka”...

Czytaj artykuł

Ciągły płacz dziecka, napinanie brzucha, a nawet całego ciała i kłopoty ze snem nawet po kilka nocy z rzędu – nic dziwnego, że większość rodziców jest gotowa na wiele, byle zwalczyć kolkę u dziecka. Przedstawiamy najbardziej skuteczne sposoby w walce...

Czytaj artykuł

Reklama